Autorzy portalu
Redakcję portalu tworzy grupa niezależnych dziennikarzy i ekspertów, w większości związanych z wydawanym przez 20 lat miesięcznikiem europrojekty.PL/euroregiony-Polska. Portal, podobnie jak do tej pory czasopismo, nie jest związany z jakąkolwiek partią, formacją polityczną czy ruchem społecznym. Portal stanowi raczej platformę debaty o sprawach ważnych, takich jak np. umacnianie pozycji naszego kraju na świecie i w Unii – w naszym Europejskim Domu, którego nadal jeszcze jesteśmy jedną z ważnych ścian nośnych.
View Posts →Redaktor naczelny Portalu europrojekty.eu, absolwent Wydziału Nauk Społecznych/ Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1980) redaktor naczelny Portalu, także wydawanego nieprzerwanie drukiem od maja 2001 roku do kwietnia 2020 r (obecnie zawieszonego z powodu pandemii) miesięcznika „Europrojekty.PL/Euroregiony-Polska” Wześniej publicysta prasy centralnej i regionalnej (Konkrety, Trybuna Śląska, Wieczór, samorządowego dwutygodnika Przegląd Katowicki – red. nacz.)
View Posts →Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach(1981) zastępca red. nacz. Portalu. Były pracownik redakcji programowej TVP w Warszawie. Obecnie dziennikarz, publicysta prasy regionalnej i lokalnej (red. nacz. m.in. tarnogórskiego Gwarka, a obecnie „Głosu Radzionkowskiego”.
View Posts →Szef działu Kulturalna, koordynator komórki marketingu i reklamy. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego (1980 r.). Od 1981 r. dziennikarz w Telewizji Polskiej, a od 1983 r. dziennikarz w TVP w Poznaniu (od r. 1985 kierownik redakcji kultury).W l. 90. m.in. współwłaściciel klubu muzycznego „Stary Browar Blues Club” w Poznaniu, reżyser i redaktor w firmie „Vera TV Productions” w Warszawie. (produkcja filmów promocyjnych, reklamowych, teleturniejów, magazynów motoryzacyjnych „Auto” dla Programu II TVP), dyrektor działu marketingu i reklamy w Invest Bank. Od 2000 r. realizator programów publicystycznych i filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej (Program 1, Program 2, TV Polonia, TV Kultura, TV Historia). Producent filmów promocyjnych, kampanii reklamowych produktów i usług oraz wyborczych kampanii ogólnopolskich. W dorobku posiada realizację ok. 50 reportaży i filmów dokumentalnych o Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Kanadzie i Turcji (TVP). Wydał dwa zbiory reportaży: w 2017 r. – „Syberyjski trans. Mój tatuś kat”, oraz w 2018 r. – „Syberyjski trans. Żywe legendy i inne historie”.
View Posts →Szef Rady Programowej Portalu, absolwent Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1977). Twórca jednego z pierwszych polskich komputerów Meritum. Ekspert ds. innowacji i twórca innowacyjnych segmentów strategii sześciu polskich województw. Były Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Agencji i Fundacji Rozwoju Regionalnego. Publicysta, autor koncepcji i analiz naukowych dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, propagator idei smart cities, łączenia nauki ze sferą biznesu, upowszechniania najnowszych światowych trendów rozwoju cywilizacyjnego. Do 2019 r prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Katowicach Euro-Centrum i wiceprezes ds. Informatyki i Innowacji Euro-Centrum S.A. Konsultant UE zarejestrowany w Brukseli (Central Consultancy Register POL-21496). Obecnie realizuje program rewitalizacji targowisk miejskich w Katowicach.
View Posts →Socjolog, poetka, autorka piosenek. Matka dwóch wspaniałych synów. Gdy miała 6 lat los zetknął ją ze słynną wówczas poetką Małgorzatą Hillar, której osobowość odcisnęła na Dorocie Płoszczyńskiej poetyckie piętno. Zrozumiała, że poezja będzie odtąd obecna w jej życiu. Literacka droga zaczęła się od pierwszych publikacji w Merkuriuszu, potem był Nowy Wyraz, Miesięcznik Literacki i Poezja. Pierwszy tomik pod tytułem „Wejść w inny wymiar” wydała w 1981 roku, w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej (MAW). Po latach przerwy, w drukowaniu, nie w pisaniu – debiutuje po raz drugi. Tym razem zbiorem wierszy z ostatnich trzydziestu lat pod tytułem „Światło Cień”. – Jest w tej książce wielka miłość i straszliwy lęk, samotność i tęsknoty. Rozmowa z Bogiem i cielesność nieujarzmiona – wyznaje Autorka. Wątki religijne i żydowskie w tej twórczości, to silna potrzeba powrotu do korzeni, potrzeba tożsamości, identyfikacja z wiarą Żydów Mesjańskich.
View Posts →