Euroregiony – polska kotwica w UE

Euroregiony – polska kotwica w UE

W ostatnich dniach września w Chełmie k. Lublina odbyło się XXIX Forum Polskich Regionów Granicznych, organizatorem którego było Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Bug”.

Nowe logo euroregionu Bug. Już bez Białorusi.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele 11 spośród 16 polskich euroregionów, a także Ministerstwa Funduszy ii Polityki Regionalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Polska – Ukraina zwiedzili gminy Ruda-Huta,

Gmina Ruda-Huta. Wizyta studyjna w Centrum Kultury. Foto: Katarzyna Klekotka
Leśniowice
W prężnie rządzonej kobiecą ręką gminie Leśniowce. Wrócimy tam niebawem.
oraz Wojsławice.

Zapoznali się z efektami projektów zrealizowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Goście zwiedzili również Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej

60-tysięczny Chełm jest stolicą polskiej części euroregionu Bug

oraz Chełmskie Podziemia Kredowe. W trzecim dniu Forum w konferencji uczestniczyli Poseł na Sejm RP Pan Krzysztof Grabczuk oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Pan Zdzisław Szwed. Uczestnikom konferencji przedstawiono doświadczenia i wyzwania w działalności Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Bug”, informacje o pracy komisji międzynarodowych ds. współpracy transgranicznej i międzyregionalnej oraz stan przygotowania programów transgranicznych na lata 2021-2027.

Forum stworzyło także możliwość wymiany informacji na temat współpracy transgranicznej polsko-niemieckiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej, polsko-ukraińskiej oraz polsko-litewskiej.

Na tapecie: Blaski i cienie współpracy transgranicznej

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie – Lubelskie Smakuj Życie. Wszystkim uczestnikom XXIX Forum Polskich Regionów Granicznych składamy ogromne podziękowanie za przybycie i udział w obradach. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska, Euroregion Roztocze, Euroregion Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, Euroregion Spree-Neisse-Bober, Euroregion Silesia – Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Euroregion Tatry, Stowarzyszenie „Euroregion Niemen„, Euro Region Nysa Polska-Niemcy-Czechy.

To było ważne spotkanie dotyczące przyszłości blisko czwartej części obszaru Polski

Galina Grabarczuk

Dyrektor Biura

Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug

Od redakcji: Minęło już ponad 20 lat od chwili, kiedy nasz zespół jako jedyny w sferze medialnej w skali ogólnopolskiej uczynił z problematyki euroregionalnej swój główny obszar zainteresowania. Idei propagowania współpracy transgranicznej w ujęciu kontynentalnym, czy jakimkolwiek innym, która mocno kotwiczy nasz kraj w Europie demokratycznej, praworządnej, zasobnej i bezpiecznej będziemy służyć do ostatniego tchu.

Dlatego też prosimy potraktować powyższy komunikat o wydarzeniu, które już przeszło do historii, aczkolwiek wytyczało kierunki działań na przyszłość w obecnie bardzo skomplikowanej rzeczywistości, jedynie jako początek cyklu publikacji poświęconych wspaniałym ludziom samorządów, organizacjom pozarządowym i lokalnym – ich pomysłowości, przedsiębiorczości i radości z dokonań, których niejedna zamożna gmina wiejska lub miejska mogłaby szczerze pozazdrościć. Zwłaszcza z tzw. centralnej, metropolitalnej części kraju.

Na zachętę: Czy wiecie, że 4,5 – tysięczna gmina, zajmująca 30 miejsce wśród najbiedniejszych gmin w Polsce – na wszystkich 2500 – nie musi bać się zimy i praktycznie prawie nie potrzebuje węgla ani drewna, by ogrzać większość domów prywatnych oraz szkoły, centrum kultury i inne obiekty użyteczności publicznej? Odpowiedź jest prosta: Samorząd Rudy Huty o pompach ciepła i solarach zaczął nie tylko myśleć, ale i działać na wielką skalę – wykorzystując przy tym dostępne wówczas ogromne (adekwatnie) dofinansowanie swych projektów przez Unię Europejską już 10 lat temu…

A to Polska właśnie! Niebawem poznacie Państwo samorządowców z krwi i kości, którzy przyszłość swoich społeczności lokalnych widzą wyłącznie w ramach przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej. Nie interesują nas ich sympatie polityczne. Najważniejsze jest to, co codziennie robią – z i dla swych społeczności. Poznacie Państwo także ludzi polskich euroregionów, dla których budowa dobrych relacji, współpracy i emocjonalnych więzi z naszymi sąsiadami stała się życiową misją.

Mamy głęboką nadzieję, że także dzięki naszym publikacjom sukcesywnie pozbędziecie się wielu niesprawiedliwych i krzywdzących stereotypów odnoszących się do wschodnich obszarów naszego kraju.

Zapraszamy też do lektury artykułów i wywiadów dotyczących współpracy z sąsiadami wzdłuż – obecnie prawie całej z wiadomych powodów – granicy Rzeczpospolitej. Będą się one sukcesywnie pojawiać na łamach naszego Portalu i jego fejsbukowej wersji. Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *