Natychmiastowa reakcja: „Zielona Stal” w Nowej Hucie

Natychmiastowa reakcja: „Zielona Stal” w Nowej Hucie

W obliczu obecnych, niezwykle dynamicznych zmian geopolitycznych dotyczących bezpośrednio zaopatrzenia ludzkości w surowce i nowe źródła energii kwestią najważniejszą jest dysponowanie jak najszerszą i możliwą do realizacji paletą rozwiązań, których ostatecznym celem jest bezpieczeństwo w tym obszarze każdego kraju – w tym Polski.
Coraz bardziej realnych kształtów nabiera projekt „Zielona Stal” – przedsięwzięcie, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnej, „wodorowej” technologii produkcji stali.


9 marca br. podpisano list intencyjny pomiędzy Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. („KNHP”) a Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Zielona Stal S.A. („CBW Zielona Stal”) w zakresie wspólnej realizacji projektu, którego głównym efektem będzie budowa infrastruktury CBW Zielona Stal na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.


Tematem przewodnim współpracy mają być wdrożenia nowoczesnych technologii hutniczych z wykorzystaniem wodoru oraz technologie odzysku metali z odpadów. Wywodząca się ze środowiska naukowego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej kadra Spółki CBW Zielona Stal będzie także prowadzić badania naukowe z zakresu gospodarki obrotu zamkniętego i dekarbonizacji.


Nowoczesne technologie, innowacyjność, szczególnie w przemyśle – to zagadnienia, z którymi mamy do czynienia w naszych działaniach – mówi Artur Paszko, prezes zarządu KNHP.

Artur Paszko

Dzięki stałym kontaktom ze środowiskiem akademickim dowiedzieliśmy się, że naukowcy z AGH, we współpracy z ekspertami Grupy Azoty S.A. oraz specjalistami przemysłu hutniczego, opracowali wstępnie bardzo innowacyjny proces przetwarzania odpadów na materiał wsadowy do procesów metalurgicznych. Co ważne – metodą bez udziału węgla, a z wykorzystaniem wodoru. Testy procesu przeprowadzone w skali laboratoryjnej pozwoliły na uzyskanie rokujących wyników, co uprawdopodabnia możliwość szybkiego opracowania modelu nadającego się do przemysłowego wdrożenia. Dlatego chcemy mocno wesprzeć ten projekt, a nawet w nim uczestniczyć. M.in. dla tworzenia takich inicjatyw przygotowujemy Park Naukowo-Technologiczny „Branice”, który stanowi kluczowy element projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.


Powołana do tego celu spółka będzie prowadzić dalsze badania laboratoryjne i opracowanie technologii – mówi Tadeusz Wenecki, prezes zarządu CBW Zielona Stal.


Tadeusz Wenecki

Zespół AGH pod moim kierunkiem – dodaje prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek z Katedry Metalurgii Stopów Żelaza Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, wiceprezes zarządu CBW Zielona Stal

Mirosław Karbowniczek

przygotowuje obecnie wniosek patentowy. Opracowane rozwiązania technologiczne będą podstawą do ubiegania się o środki z programów oferowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i z innych źródeł. W dalszej kolejności planowana jest budowa ośrodka badawczo-wdrożeniowego. Wszystkie wykonane przez nas dotychczas testy dają podstawy, by uznać, że będziemy w stanie dość szybko przejść z fazy badawczej do wdrożeniowej, a Kraków nie straci rangi ważnego ośrodka hutniczego.

Po podpisaniu listu intencyjnego


Marcin Rybski


Dyrektor Biura Obsługi Inwestora, Współpracy i Promocji KNHP S.A.

P.S.
Przestrzeń inwestycyjna, przygotowywana w ramach Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”, ma być gotowa w tym roku. Obejmie 40 w pełni przygotowanych parceli inwestycyjnych o różnym areale. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (ok. 60 mln zł przy całkowitej wartości projektu przekraczającej 92 mln zł).

Wizualizacja PN-T „Branice”

W 2021 roku Szwedzka firma Hybrit, zajmująca się przemysłem metalurgicznym poinformowała, że dostarczyła pierwszą partię stali wyprodukowanej bez wykorzystania węgla koksującego. Jest to rewolucyjny pomysł na transformację przemysłu, który odpowiada za osiem procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. 
Szwedzi rozpoczęli działalność testową w swoim pilotażowym zakładzie stali bezkopalnej w Lulea w północnej Szwecji. Fabryka nie wykorzystuje węgla koksującego, a energię elektryczną oraz wodór. Hybrit jest własnością szwedzkiego koncernu metalurgicznego SSAB oraz energetycznego Vattenfall. Pełna produkcja komercyjna zielonej stali ma się rozpocząć do 2026 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *