Uwaga samorządy! Trwa 3. nabór wniosków do European City Facility!

Uwaga samorządy! Trwa 3. nabór wniosków do  European City Facility!

Jeszcze trwa, ale już dobiega końca, trzeci nabór wniosków do Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF), który zakończy się 17 grudnia 2021 r.

Głównym celem EUCF jest wsparcie samorządów lokalnych w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii (SEAP, SECAP i inne), a także mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach. Kolejne miasta i gminy mają okazję do uzyskania dotacji w wysokości 60 000 EUR na opracowanie koncepcji inwestycyjnej oraz uzyskanie pomocy eksperckiej podczas prac nad wybraną koncepcją, obejmujących takie działania jak przygotowanie studiów wykonalności, analizy rynkowe, analizy interesariuszy, analizy prawne, ekonomiczne i finansowe, analizy ryzyka, działania koordynacyjne i organizacyjne.

To już ostatnie chwile, aby zarejestrować się w systemie, przygotować potrzebne dokumenty i uzyskać finansowanie w wysokości 60 000 EUR na przygotowanie i realizację ambitnych projektów, wspierających realizację nowych europejskich celów energetyczno-klimatycznych.

Czy 3 tygodnie wystarczą, żeby napisać wniosek? Tak, jeżeli miasto ma jasną wizję rozwoju uwzględniającego europejskie cele klimatyczno-energetyczne. Najwięcej czasu może zająć oszacowanie wartości projektu oraz rezultatu energetycznego, ale część opisowa wniosku liczy tylko 7000 znaków.

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcamy do zapoznania się z materiałami z ostatniego webinarium:

  • nagraniem całego webinarium, które dostępne jest na naszym kanale na YouTube,
  • prezentacją, która zawiera wszystkie potrzebne szczegóły dotyczące przygotowania i składania wniosku,
  • dokumentem Q&A zawierającym odpowiedzi na pytania, które pojawiły się podczas wszystkich trzech naborów.

Projekty polskich wnioskodawców były docenione w poprzednich naborach, a zakres planowanych inwestycji dobrze wpisywał się w założenia inicjatywy EUCF – wspomina Sylwia Słomiak, krajowy ekspert EUCF w Polsce. Wskazuje ona również na fakt, że grant można wykorzystać do przygotowania koncepcji dla projektów łączących różne działania: zarówno inwestycje w zrównoważoną mobilność, poprawę efektywności energetycznej czy wprowadzanie rozwiązań „smart city” itp. Zachęcamy do planowania ambitnych projektów, również obejmujących kilka gmin, gdyż jest możliwość składania wniosku przez kilka jednostek samorządowych. Jednocześnie przypominamy, że EUCF wymaga jedynie przygotowania profesjonalnej koncepcji inwestycyjnej zgodnej z wytycznymi inicjatywy, nie obliguje to jednak do rozpoczęcia realizacji projektu. – podkreśla Sylwia Słomiak.

Poznaliśmy również beneficjentów drugiego naboru EUCF! Miło nam poinformować, że w Polsce w najbliższym czasie prace nad kolejnymi dziewięcioma koncepcjami inwestycyjnymi rozpoczną się w: Dobczycach, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Piastowie, Rumii, Skierbieszowie, Włocławku, Wrocławiu oraz w Zawierciu. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym działaniu. Lista wszystkich beneficjentów z całej Europy dostępna jest na oficjalnej stronie EUCF. Mamy nadzieję, że również w dwóch ostatnich naborach w ramach EUCF polskie samorządy zostaną tak licznie docenione.

W przypadku szczegółowych pytań zachęcamy do kontaktu z krajowym ekspertem (ce.poland@eucityfacility.eu) i zapoznania się ze wszystkimi materiałami przygotowanymi dla Państwa na stronie EUCF (www.eucityfacility.eu), a także w języku polskim na stronie: http://www.pnec.org.pl/pl/eucf

Anna Jakiel
Stowarzyszenie Gmin
Polska Sieć „Energie Cités”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *