Sikając na Czechy, czyli krótka rozmowa o narodzie, który powstał z karpi

Sikając na Czechy, czyli krótka rozmowa o narodzie, który powstał z karpiPiotr Inrahim Kalwas – pisarz i reporter, mieszkający w Egipcie i na Malcie: – na łamach onetu.pl w lutym 2019 roku zamieścił niezwykle ciekawą rozmowę z Aleksandrem Kaczorowskim, bohemistą, slawistą, pisarzem, tłumaczem literatury czeskiej.


Teraz, kiedy w Strasburgu toczy się bój o elektrownię Turów- wypada „ukraść” tę własność intelektualną ku powszechnemu dobru. Wydaje się nam bowiem, że doskonale znamy naszych południowych sąsiadów – tymczasem jest to naród kompletnie odbiegający od naszych stereotypowych opinii. Przede wszystkim Czesi nie gadają o Polsce, nic ich Polska nie obchodzi. – Musi pan zrozumieć, to jest sprawa kluczowa, że Czesi są potwornie wsobnym narodem, świat ich wali, a co dopiero Polska – mówi Aleksander Kaczorowski i już samym tym stwierdzeniem wprawia wielu spośród nas w osłupienie. Rzeźba „Sikający” przedstawia dwóch mężczyzn oddających mocz do basenu w kształcie Republiki Czeskiej. – To pokazuje stosunek Czechów do tego państwa – mówi Kaczorowski.


Czym różni się przeciętny Czech od przeciętnego Polaka? – To, co my nazywamy spontanicznością czy zmysłem improwizacji, plus ta nasza skłonność do fraternizacji, skracania dystansu, to dla nich straszne wieśniactwo, brak kultury – tłumaczy. Czeski nacjonalizm to jest coś nieprawdopodobnego – podkreśla. Czechosłowacki komunizm nie zawalił się pod naciskiem opozycji, tylko z zewnątrz, w wyniku wydarzeń w Polsce i na Węgrzech, w NRD i przede wszystkim w Moskwie – stwierdza bohemista w rozmowie z Onetem.
Oto cały jej zapis:


Piotr Ibrahim Kalwas: Panie Aleksandrze, zna pan rzeźbę czeskiego artysty Davida Černego „Sikający”, przedstawiającą dwóch mężczyzn oddających mocz do basenu w kształcie Republiki Czeskiej?

Aleksander Kaczorowski*: Panie Piotrze, znam. To jest dzieło głęboko patriotyczne, a przy tym rewizjonistyczne. 

To znaczy?

Już tłumaczę, o co chodzi. „Sikający” odreagowują traumę związaną z powstaniem Republiki Czeskiej. Jak wiadomo, to państwo powstało w wyniku rozpadu Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku. Gdy w 25 rocznicę zapytano Czechów, z czym kojarzą tę datę, większość (53 proc.) odpowiedziała, że z utratą wspólnego państwa, a tylko 19 proc., że z powstaniem niezależnej republiki. Jeden na pięciu Czechów w ogóle nie wiedział, co się wtedy stało.


No, to naprawdę olewanie swojego kraju! Taki stosunek do własnej historii oburzyłby większość Polaków. 

To pokazuje stosunek Czechów do tego państwa. I o tym mówi dzieło Černego. Nie jest to kompleks na miarę węgierskiego Trianon, ale trzeba przyznać, że Czesi całkiem niedawno mieli spory kraj, który rozciągał się od Austrii i Bawarii po Ukrainę. Dwa dni można było jechać pociągiem, a teraz co? Z pozycji znaczącego środkowoeuropejskiego kraju spadli na szczebel niemieckiego landu. 


No, ale te sikanie na własny kraj, wyobraża pan sobie taką fontannę w Polsce? Polska obsikiwana jako dzieło sztuki?

Tak, ale kogo by to śmieszyło?

Nielicznych. Większość Polaków by takie dzieło sztuki potępiło, trzeba by je strzec dzień i noc przed oburzonymi patriotami.

Każdy naród ma swoją szajbę. Czesi fontannę w Pradze, a my w Świebodzinie najstarsze Tesco na świecie. Podobno powstało trzy lata przed Chrystusem.

No, ale monstrualny pomnik Chrystusa Króla Polski, a dwóch facetów sikających na własny kraj to jednak dwa różne światy. Czy ten czeski pomnik to nie jest swoisty symbol różnicy pomiędzy Polakami a Czechami? Czym, w kilku zdaniach, różni się przeciętny Polak od Czecha?


Czesi są jak ci sowieccy podwodniacy z filmu „Czerwony Październik”. Nawet do sracza nie chodzą bez planu. Wszystko mają poukładane, ujęte w tabelki. Każdy ma swoją foremkę, swoje miejsce. 

Boszsz, jak Niemce!

Tak jest. To, co my nazywamy spontanicznością czy zmysłem improwizacji, plus ta nasza skłonność do fraternizacji, skracania dystansu, to dla nich straszne wieśniactwo, brak kultury. Dlatego Polacy w Czechach notorycznie się ośmieszają albo nieświadomie obrażają Czechów. Po prostu nie znają miejscowego kodu.
 
Pan zna?

Ja uczę się go od ćwierć wieku, z umiarkowanym powodzeniem.


Wierzący ateiści, antykatoliccy katolicy, tolerancyjni nacjonaliści rządzeni przez kosmopolitę

Reżyser Petr Zelenka powiedział: „moim zdaniem Polacy to tak naprawdę Czesi plus papież”. No, jaki grzeczny człowiek! Ale tak chyba nie jest, prawda? Czy stosunek do religii to coś co nas najbardziej różni? Czesi są w absolutnej czołówce międzynarodówki ateistycznej świata, Szwejk twierdził, że ludzie powstali z karpi…


Z tym ateizmem Czechów to zawracanie głowy. Po prostu większość ludzi nigdy nie miała kontaktu z jakąkolwiek zinstytucjonalizowaną religią, oczywiście poza nacjonalizmem, który jest ich narodowym wyznaniem. Czeski nacjonalizm to jest coś nieprawdopodobnego. Może pan być faszystą albo komunistą, liberałem czy chadekiem, ale jeśli jest pan Czechem, to wolno panu wszystko. Rozumie pan? Dlatego Czesi są najbardziej tolerancyjni wobec związków homoseksualnych, a jednocześnie najbardziej ksenofobiczni i najbardziej w Europie nienawidzą islamu. Bo szariat jest całkowitym zaprzeczeniem pomysłu na życie tej zbiorowości, dlatego budzi taki strach.


Szariat budzi strach chyba wszędzie w Europie. No, ale pamięta pan, kiedy spotkał się pan z Havlem w 95 r., to powiedział on panu, że czuje się kosmopolitą. Jak kosmopolita może przewodzić narodowi takich strasznych nacjonalistów?

Czeski kosmopolita, na nasze pieniądze inteligent, wie pan, taki w starym, peerelowskim stylu: czytelnik „Przekroju”, często filosemita, ciekawy świata. Havel pochodził z jednej najmożniejszych czeskich rodzin, to była absolutna elita, on został wychowany na przywódcę, wszędzie wiódł prym i traktował to jak coś naturalnego. Przyjmował za oczywistość, że Czesi muszą się dokształcać, żeby znaczyć coś w Europie, żeby nie być jakimś zasranym słowiańskim ludkiem, o którym nikt nic nie wie, bo wtedy nie przetrwają. I zawsze wiedział, że ma tu rolę do odegrania, tak jak twórca Czechosłowacji – Tomáš Masaryk, z którym współpracował jego dziadek, przedwojenny ambasador w Berlinie i Wiedniu.


W 1989 roku burżuazyjny rodowód Havla był nie mniej istotny, niż jego działalność dysydencka; ludzie go kupili, bo był uosobieniem ich aspiracji. Wtedy i w Polsce wszyscy sobie wyobrażali, że będą klasą średnia, potem nazwano to nowym mieszczaństwem. Z tym że Czesi naprawdę mają mieszczańską tradycję, cała ich kultura, od Kundery po Hrabala, to jest taki zbuntowany biedermaier. Przecież nawet taki Hrabal, niby plebejski, był doktorem praw; musiał udawać prostaka, bo inaczej komuniści nigdy nie pozwoliliby mu zadebiutować. On wydał pierwszą książkę, jak miał 49 lat! Swoją drogą, czeska czarna sotnia, czyli najgorsza nacjonalistyczna swołocz, to właśnie komuniści.


Ten czeski nacjonalizm to stara rzecz?

Te postawy sięgają jeszcze XIX wieku, gdy formował się czeski nacjonalizm, bardzo wsobny; w zasadzie jedynym kryterium było posługiwanie się językiem czeskim, plebejskie pochodzenie i niechęć do Niemców, szlachty i Żydów. Wraz z utworzeniem niepodległego państwa w 1918 roku za wroga uznano także kościół katolicki, ze względu na jego związki z Austrią – przed pierwszą wojną niemal cała hierarchia kościelna na ziemiach czeskich składała się z austriackich arystokratów.


Jeszcze o tym czeskim bezbożnictwie: skąd tak wysoki poziom ateizmu u naszych południowych sąsiadów? Czy zamordowanie Husa na początku XV w. gra tu jakąś rolę? W Czechach nie lubi się katolicyzmu, spalenie na stosie Husa wywołało straszne wojny, de facto wojny Czechów z papieżem. Ta niechęć Czechów do Watykanu cały czas istnieje?

 
Jak już wspomniałem, czeski nacjonalizm tradycyjnie był w kontrze do katolicyzmu. Antyklerykalny był nie tylko ruch robotniczy, bardzo silny w Czechach już od końca XIX wieku, ale i liberałowie pokroju Masaryka. Masaryk już za młodu zerwał z Watykanem, a po ślubie z Amerykanką przesiąknął unitarianizmem, który nie ma wiele wspólnego z chrześcijaństwem.

Ponadto Masaryk uważał husytyzm, będący w istocie średniowieczną schizmą, za jakiś czeski pre-protestantyzm sto lat przed Lutrem. Tak mu było wygodnie, bo dzięki Husowi mógł ustawić czeską tradycję narodową w kontrze zarówno do Wiednia, bastionu ultrakonserwatyzmu katolickiego, jak i do Berlina, czyli twierdzy niemieckiego protestantyzmu i nacjonalizmu, które były ze sobą splecione. Przy tym Masaryk, z pochodzenia Słowak, był oczywiście człowiekiem o umysłowości niemieckiej, odebrał niemieckie wykształcenie, a po czesku nauczył się porządnie mówić i pisać dopiero jako trzydziestolatek, gdy zamieszkał w Pradze. Zresztą całe tzw. czeskie odrodzenie narodowe było kopią niemieckiego nacjonalizmu z przełomu XVIII/XIX wieku, to są bliźniacze zjawiska. 


Największy Czech nie był Czechem i wymyślił Czechów

Tak, Tomáš Masaryk, filozof, racjonalista, humanista, czule zwany przez Czechów „tatíčkiem” – ojczulkiem, w ogóle nie był Czechem. Jego ojciec był Słowakiem, matka zaś Niemką z Moraw. Zastanawiam się czy ktoś taki mógłby być „tatíčkiem” Polaków…


On był Czechem z wyboru, więc ich sobie wymyślił, że to niby husyci, protestanci, wielcy humaniści. W latach dwudziestych Masaryk walczył z rodzimym kościołem katolickim jak Bismarck w czasach kulturkampfu, zresztą z tym samych powodów. Obydwaj mieli wątpliwości, czy katolik może być lojalnym obywatelem państwa narodowego.

Problem polegał na tym, że w chwili powstania tego państwa niemal sto procent Czechów nominalnie stanowili katolicy. To był relikt z czasów monarchii habsburskiej, gdzie każdy był przypisany do jakiegoś wyznania. Gdy zmieniła się koniunktura i nagle nie trzeba już było być katolikiem, ani nie opłacało się nim być – a nawet zdecydowanie opłacało się nim nie być – miliony Czechów zerwały z kościołem, jedni z pobudek ideowych, jak komuniści, inni patriotycznych, a najwięcej ludzi chyba z wygodnictwa i koniunkturalizmu.

Część z nich, prawie milion ludzi, dołączył zresztą do kościoła narodowego, utworzonego w 1919 roku przez zbuntowanych księży katolickich, takich księży-patriotów, którzy przy okazji znieśli celibat i zaprowadzili obrządek w języku czeskim. Ten kościół wciąż istnieje, ma jakieś sto tysięcy wiernych. Natomiast do katolicyzmu przyznaje się co piąty Czech, z czego połowa praktykuje. Wbrew pozorom to katolicy są więc najliczniejszą grupą wyznaniową w Czechach. 


Czeski katolicyzm to brzmi jak oksymoron….

Czeski katolicyzm wydaje mi się bardziej interesujący niż ateizm. Jest kwestią świadomego wyboru, sporo w nim konwertytów, takich jak znany myśliciel ks. Tomas Halik, który pochodzi z kompletnie zlaicyzowanej rodziny, ochrzcił się jako młody mężczyzna, jeszcze za komuny. Nikt tam nie zagania wiernych do kościoła, nie ma tej presji społecznej. Komenderowanie jest bardzo źle widziane.


Przeżyłem coś takiego przed laty w Taize. Poznałem tam dwoje czeskich studentów, zaraz po aksamitnej rewolucji. Któregoś razu rozmawiamy sobie na trawie, a tu podchodzi Polak, taki pre-hipster z brodą i pyta, czemu nie idziemy na mszę, czy nas to nie obowiązuje. Po polsku, oczywiście. Na co Czeszka tylko spojrzała na niego przeciągle i powiedziała: Tak tenkrát si to přehnal. W wolnym tłumaczeniu: No, teraz to przegiąłeś… To było moje doświadczenie formacyjne, jeśli idzie o Czechów.

No, ale Ojca-Dyrektora u nich chyba nie ma? 

U nich widać już to nacjonalistyczne przegięcie, całkiem jak w Polsce. Prymas Duka płynie na tej fali strachu przed uchodźcami. W Czechach ludzie też się boją, chcą się pozamykać przed obcymi, a Kościół ich z tego rozgrzesza. Nie chcę Pana zmartwić, ale politycznie Kościół w Czechach ewidentnie rośnie w siłę, i to niestety w takim tradycyjnym polskim stylu.

Fenomenem ostatnich lat są zresztą konwersje znanych polityków, przeważnie związanych z eurosceptyczną centroprawicą, jak były premier Mirek Topolánek czy dysydent i przyjaciel Havla Alexandr Vondra. Niedawno ochrzcił się także rzecznik prezydenta Zemana Jiří Ovčáček. Kościół ma atrakcyjny przekaz: islam jest be, zachód to cywilizacja śmierci, a Czesi to dumny chrześcijański naród – przecież jak ich władcy się chrzcili, to Piastowie modlili się jeszcze do klocka drewna.


Havel nie na Wawel

My lubimy nabijać się z Czechów, prawda? Pepiki, Szwejki, knedliki to tak zabawowo, ale całkiem częstym i poważnym epitetem są „tchórze”… Określenia „czeska armia”, „czeski ruch oporu”, „czeski bohater” budzą u bardzo wielu Polaków żachnięcie się i pogardliwy uśmiech…

To świadczy o nas, nie o nich.
 
Konformiści. To też częsty zarzut. My – romantycy, bohaterowie i straceńcy, walczymy, oni – przy piwku siedzą w knajpie i dyskutują o świecie, zamiast ruszać w bój. Nawet 68 rok i tragedia Czechów chyba nie za bardzo to polskie wyobrażenie zakłóca. Bez względu na to, czy to obraz wykrzywiony i zafałszowany, Czesi to naród pragmatyków, czyż tak nie jest?

Polacy też. Kiedy ostatnio polskie wojsko ruszyło w bój? W stanie wojennym?


My, Czesi, nie walczymy – pisał Bohumil Hrabal….

Ja Hrabala zawsze czytam na odwyrtkę. To jest ta jego praska ironia. Jak pisze, że nie walczyli, to ma na myśli, że właśnie walczyli, tylko po swojemu. I na dodatek wygrali. A w tym 1938 roku Anglia i Francja zostawiły ich na lodzie. Taka jest prawda. Mimo to tysiące Czechów walczyło na wielu frontach II wojny światowej. Wśród nich było zresztą bardzo wielu Żydów. 

Niektórzy polscy intelektualiści mówią, że „Havel to by w Polsce nie przeszedł”. Z żalem tak mówią. Havel – cichy, skromny, zamyślony pisarz, dramaturg, filozof, miłośnik teatru absurdu. U nas Lechu – robotnik, człowiek wielki duchem, niezwykle dzielny, dynamiczny, ale jednak swojak, wiracha… Czy Vaclav Havel mógłby być „tatíčkiem” Polaków w walce o wolność? „Havel na Wawel” to tylko zgrabna rymowanka?

Napisałem grubą książkę o tym, dlaczego Havel był możliwy tylko w Czechach, a w Polsce nie miałby szans. I coś zrozumiałem: wybór Havla na prezydenta w 1989 roku nie był świadectwem czeskiej wyjątkowości, tylko słabości. 

Czesi by chyba tutaj jednak zaprotestowali, czy leją na to?

Czechosłowacki komunizm nie zawalił się pod naciskiem opozycji, tylko z zewnątrz, w wyniku wydarzeń w Polsce i na Węgrzech, w NRD i przede wszystkim w Moskwie. Ten system trwałby do dzisiaj, jak w Chinach, gdyby nie Gorbaczow, który powiedział czeskim towarzyszom: Radźcie sobie sami. I poradzili sobie, chociaż zajęło im to trochę czasu. 


Ale aksamitna rewolucja to symbol czeskiego pragmatyzmu…

Przecież oni mogli rozjechać tę aksamitną rewolucję w pięć minut! To było całkowicie realne. Petr Zelenka mi opowiadał, jak podczas strajku studenckiego zastanawiali się, kiedy wjadą czołgi. Ale czołgi zostały w koszarach tuż za miastem, bo czerwoni też chcieli wyskoczyć z komunizmu, chcieli wreszcie zostać realnymi właścicielami tego państwowego majątku, którym od czterdziestu lat rządzili jak swoim, i przekazać forsę dzieciom.

A wie pan, gdzie jest dziś najwięcej czynnych prokuratorów, dawnych komunistów? W Czechach, tak, w tych rzekomo zdekomunizowanych Czechach! A kto jest dziś premierem Czech? Nomenklaturowy miliarder, były agent bezpieki, który rządzi dzięki poparciu niezreformowanej partii komunistycznej i prezydenta, będącego narzędziem i tubą Kremla. Nie warto idealizować czeskich przemian. 


Filmowcy, pisarze, wariaci

No, dobrze, teraz już mniej poważnie: jak Banjo Band przyjechał do Polski wykonać Jożina z Bażin, na ich koncerty przyszły jakieś wprost niewiarygodne ilości ludzi! Vondráčková, Gott, Jiří Korn – kochaliśmy ich! Czeska muzyka, właśnie taka pogodna, refleksyjna, bezproblemowa, była uwielbiana przez Polaków w czasach PRL-u…


Rozumiem, ale ja jestem z innej bajki. Proszę o następne pytanie.


„Pora już włączyć prąd, ostrzyć słuch, przemyć wzrok, czekać na czeski film” – śpiewała Małgorzata Ostrowska z Lombardem. W komunie tak śpiewała. Co tam czeska muzyka, uwielbiamy czeskie filmy! Te zrobione w komunie dawały nam, no, właśnie, czy aby czeskie kino to nie był to powiew wolności? Jak oglądamy czeskie filmy i czeskie na nich życie, to czy przypadkiem skrycie nie zazdrościmy Czechom luzu, beztroski, humoru, dystansu do świata i siebie samych, tej wesołej hospody z piwem i knedlami? 


Czesi od lat nie robią dobrych filmów, wyjątki policzymy na palach jednej ręki. Czeskie kino po 1989 roku nie umywa się do polskiego. Za komuny mieli swoje atuty, przede wszystkim znakomity system produkcyjny. Zaraz po wojnie znacjonalizowali świetnie wyposażone studia filmowe i po śmierci Stalina wpuścili tam absolwentów szkoły filmowej, gdzie np. literaturę wykładał Milan Kundera, to mówi samo za siebie. Ci piekielnie zdolni, ambitni młodzi ludzie najpierw robili filmy pod festiwale we Francji, Włoszech, Niemczech i je wygrywali. A po inwazji sowieckiej w 1968 roku albo emigrowali, jak Forman, albo poszli w rozrywkę, w komedię, jak Menzel. I byli w tym świetni.


Czech śmieje się z innych rzeczy niż Polak?
 
Polskie poczucie humoru jest albo knajacko-wieśniackie, jak w pańskim „Świecie według Kiepskich”…

Boszsz, panie Aleksandrze, litości…

…albo elitarne, jak w „Kabarecie starszych panów”, nie ma nic pomiędzy. Bo takie jest polskie społeczeństwo. Miota się między skrajnościami. Natomiast w Czechach to jest lepiej poukładane, niby plebejskie, ale inteligentne. Czyli to jest tak naprawdę kultura mieszczańska, zresztą ze sporą domieszką szmoncesu.

Taki Ota Pavel, dla nas uosobienie czeskiego poczucia humoru, był przecież typowym środkowoeuropejskim Żydem. Jego „Śmierć pięknych saren” to jest kwintesencja tego śmiechu i szlochu, który znajdziemy także u Izaaka Babla, którego zresztą Pavel uwielbiał. To samo Miloš Kopecký, czyli doktor Strossmajer ze „Szpitala na peryferiach”. Przecież on w tym filmie gra starego, mądrego Żyda, który stoi z boku i patrzy na ten świat jak na Bożą piaskownicę. Kopecký zresztą, podobnie jak Pavel, cierpiał na cyklofrenię, przywozili go na scenę prosto ze szpitala, po elektrowstrząsach.


To wszystko jacyś wariaci są ci Czesi! Ludzie porodzeni z karpi! I do tego mówią takim idiotycznym językiem. Całe dzieciństwo byłem święcie przekonany, że po czesku gołąb to „dachowy obsraniec”. Dopiero, kiedy wpadł mi kiedyś, w siódmej czy ósmej klasie, słownik polsko-czeski, ze zdumieniem wyczytałem, że gołąb po czesku to wcale nieśmieszny „holub”.


Ja myślałem, że gołąb to „dachowy zasraniec”.

Czesi leją na cały świat, a nawet na Polskę…Czy Czesi tak samo nabijają się z języka polskiego?

Tak, albo bardziej. Jesteśmy dla nich narodem sepleniących wieśniaków, wąsatych Januszów. Wie pan, jak jest po polsku sekretarka według Czechów?

Nie?

Dotykowa asystentka.

No, właśnie, jak Czesi nas widzą? Najpierw może na wesoło: z czego się nabijają przy piwie gadając o Polsce i Polakach?

Nie mam pojęcia. Moim zdaniem oni nie gadają o Polsce, nic ich to nie obchodzi. Musi pan zrozumieć, to jest sprawa kluczowa, że Czesi są potwornie wsobnym narodem, świat ich wali, a co dopiero Polska.


Jak to? Leją na siebie samych i na cały świat, a nawet na Polskę! A na poważnie, czego u nas nie lubią?

Poczucia wyższości i braku kultury, bo z tym najczęściej mają do czynienia.


Pamiętają bardziej polskie czołgi na czeskiej ziemi w 68, czy zajęcie Zaolzia w 1938? Czy może w ogóle już machnęli na to ręką? Wspomniany powyżej Petr Zelenka powiedział, że „W Czechach, jeśli ktoś nie wie, co było w 1968 roku, to żaden wstyd. Wszystko wolno, u nas nie ma żadnego tabu”. My od zarania nurzamy się sadomasochistycznie w przeszłości, a Czesi?


Czesi nie mają do nas pretensji o historię. W 1968 roku spełniliśmy nasz internacjonalistyczny obowiązek, oni zrobiliby to samo na naszym miejscu. A Zaolzie z ich perspektywy to szczegół. Zresztą nie spodziewali się po nas niczego lepszego. Z tym brakiem tabu też był nie przesadzał. Jest ich bez liku. Niech pan spróbuje powiedzieć Czechom w knajpie, że powinni przyjmować uchodźców albo muzułmanów. 


Wiecznie zadowoleni z życia zboczeńcy, alkoholicy i bibliofile

Tabu, no właśnie. Jak tabu, to od razu skojarzenia z seksem? Seks nas różni, panie Aleksandrze, nieprawdaż? Niech pan powie czy Czesi to – oprócz tego, że wariaci – aby nie zboczeńcy są? Oni się Boga nie boją, bo nie wierzą, Kościół to tam rzecz wywołująca zdumienie, związki LGBT to nad Wełtawą proza, a poziom liberalizacji obyczajów seksualnych stawia Czechów w czołówce wszystkich rankingów rozwiązłości na świecie. Prawie 80 proc. Czechów obojga płci jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, czy to wszystko aby nie z bezbożnictwa?


Wie pan, to jest skutek zaniżonych oczekiwań. Im w komunizmie też było dobrze. I teraz też jest im dobrze, bo mają najniższe bezrobocie w Unii. Nie trzeba się narobić, a zarobki lepsze niż w Polsce. Czesi mają najwięcej zatrudnionych w przemyśle w Europie, ponad 40 procent. To się niedługo skończy, wraz z postępami automatyzacji, ale na razie jako jedyni w regionie nie muszą emigrować. Mają te swoje gospody i to im wystarczy. 


Cholera, co za naród! Cały czas im dobrze! Sikają piwem na swój kraj i jednocześnie tak go kochają…

Nigdzie nie byłoby im lepiej. Zresztą oni naprawdę lubią być Czechami, mimo że mają najwięcej alkoholików na głowę mieszkańca w Europie, co dwunasty statystyczny Czech nigdy nie trzeźwieje. I prawie najczęściej się rozwodzą. I milion ludzi żyje na krechę. Ale jak zapytać o życie seksualne, to 80 proc. odpowiada, że spoko. No, Freud by się powiesił. 


David Černy powiesił Zygmunta Freuda na praskiej Starówce! Jest tam rzeźba Freuda wiszącego nad ulicą. Czcigodny „ojciec seksuologii” próbuje popełnić samobójstwo w Pradze. Nad ulicą Husa, zresztą. Zaraz mu spadną gacie….

 
Ciekawe dlaczego, prawda? 


Wspominaliśmy upodobanie Polaków do czeskiej muzyki, czeskiego filmu, zacytowaliśmy Hrabala… No właśnie – czeska literatura! Hrabal, Čapek, Hašek, Kundera, Fuks… to tylko kilku z wielkich czeskich pisarzy, Polacy lubią czeską literaturę? To chyba pytanie trochę retoryczne.

To jest świetna literatura, fenomen na miarę realizmu magicznego Latynosów, zresztą z tego samego czasu, z drugiej polowy ubiegłego wieku. Pojęcie realizm magiczny wymyślił zresztą pewien Czech, jeszcze przed wojną.

 
Nie mamy tutaj miejsca nad rozwodzeniem się o genialności czeskiego pisarstwa, ale musimy wspomnieć o jednej niezwykle ważnej rzeczy – Czesi, obok Niemców, Szwedów i Luksemburczyków, czytają najwięcej w Unii Europejskiej, dużo więcej i dużo częściej niż my. Dlaczego Czech tyle czyta, może za dużo głupot ma w głowie od tych knedli?

Czeski emeryt dużo czyta, to cała tajemnica. 

No, straszne!

A tych emerytów jest mnóstwo, bo Czesi żyją dłużej niż my. Analfabetyzm zlikwidowano już w XIX wieku, a jednym z pierwszych dekretów Masaryka był nakaz urządzenia biblioteki publicznej w każdej gminie. W tym się wyraża największa różnica między Polakami i Czechami. My jesteśmy społeczeństwem chłopskim, to komuna wyciągnęła nas ze wsi do bloków, dała nam sracze, ciepłą wodę, wcisnęła książkę do ręki. Podobno nawet karpia na wigilię wymyślił komunistyczny minister Hilary Minc. Ale w Czechach karp na stole wigilijnym występował masowo już przed stu laty. 


Jak to, to oni do tego jedzą karpie???

Bo wie pan, Czesi wbrew pozorom też mają wigilię.


To zagadkowe plemię, trudno uchwytne, wymykające się jednoznacznemu opisowi… Panie Aleksandrze, ja na koniec naszej rozmowy postawię strasznie oburzające przypuszczenie: czy Polacy aby nie mają głęboko ukrytego kompleksu Czechów?

Nie, wystarczy że mamy kompleksy wobec Niemców. A Czesi to „słowiańscy Niemcy”, wiedział to już Mickiewicz.


*Aleksander Kaczorowski (1969) – slawista, eseista i tłumacz literatury czeskiej, redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika „Aspen Review Central Europe”. Autor wielu książek o Czechach. W przeszłości szef działu publicystyki „Gazety Wyborczej”, zastępca redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”, dyrektor ds. wydawniczych w wydawnictwie Świat Książki (Bertelsmann). Zajmuje się literaturą czeską oraz historią Europy Środkowej. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *