Siła wspólnoty Kędzierzyna-Koźla. Samorządność na półmetku kadencji

Siła wspólnoty Kędzierzyna-Koźla. Samorządność na półmetku kadencji
Prezydent miasta Sabina Nowosielska, fot. archiwum Urząd Miasta

Kędzierzyn-Koźle to miasto możliwości, to dumna historia siatkarskich mistrzów. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, wielokrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, w 2021 r. zwyciężyła w Lidze Mistrzów zdobywając tytuł najlepszej europejskiej drużyny w siatkówce męskiej. Osiągnięcie to tym cenniejsze, że zdobyte dla polskiego klubu po ponad 40 latach. To sportowe zwycięstwo na miarę EUROpejską. Ale nie jedyne.

Klub Sportowy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, fot. ZAKSA

Kędzierzyn-Koźle ma patent na zdobywanie środków zewnętrznych. Nasze miasto plasuje się w czołówce samorządów, które najskuteczniej pozyskują środki unijne i z programów rządowych. Tylko w ciągu kilku ostatnich lat otrzymaliśmy wsparcie na realizację kluczowych dla miasta inwestycji.

HOSPICJUM

Hospicjum, o którego utworzeniu mówiło się w Kędzierzynie-Koźlu od kilkunastu lat powstało na osiedlu Kłodnica na bazie byłego przedszkola. Miejsce po zdegradowanym budynku zostało zaadaptowane do potrzeb nowoczesnej placówki. Dobudowane zostało dodatkowe skrzydło, z pomieszczeniami dla pacjentów. W pełni zagospodarowany został także teren wokół placówki. Opiekę nad hospicjum sprawuje Caritas Diecezji Opolskiej. Inwestycja wyniosła 7,2 mln zł, z czego prawie 4,7 mln zł pochodziło ze środków europejskich.

WODNE OKKO

„Wodne oKKo” to nowoczesne miejsce stworzone z myślą o tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. W skład kompleksu wchodzą baseny zewnętrzne z atrakcjami dla całych rodzin oraz zespół obiektów wewnętrznych z basenami rekreacyjnym i pływackim, jacuzzi i zjeżdżalnią.  W strefie relaksu do dyspozycji są nowoczesne i przestronne sauny oraz grota lodowa. Uzupełnieniem oferty jest grota solna, gdzie odpoczynek łączy się z inhalacją. Na terenie „Wodnego oKKa” można także przespacerować się po okazałym ogrodzie obcując z wyjątkowymi okazami roślin. Zadanie zrealizowaliśmy z finansowym wsparciem Unii Europejskiej, które stanowiło niecałe 35 proc. całości budżetu.

Sąsiadujące Hala Widowiskowo-Sportowa AZOTY, Wodne oKKo i Centrum Ochrony Bioróżnorodności, fot. R. Pulkowski

CENTRUM OCHRONY BIORÓŻNORODNOŚCI

W sąsiedztwie „Wodnego oKKa” znajduje się Centrum Ochrony Bioróżnorodności, które powstało przy współudziale środków unijnych. Na dawnej płycie lodowiska, przy wsparciu unijnym, powstało oczko wodne z wodospadem i skalniaki, a w miejscu trybun wyrosła bujna i wieloraka roślinność. Mieszkańcy mogą odpocząć, podziwiając przyrodę na jednej z ławek lub chroniąc się przed słońcem w altanie ogrodowej.

MUZUEM ZIEMI KOZIELSKIEJ

Historia miasta ożyła w nowoczesnym muzeum na miarę XXI wieku. Wraz z wpisaniem placówki do rejestru Ministerstwa Kultury zakończył się wieloletni proces organizacji. Muzeum zlokalizowane jest w zabytkowych piwnicach kozielskiego zamku. Opowiada ponad ośmiowiekową historię naszego miasta i regionu, od czasów Piastów Śląskich, z której to dynastii wywodzili się Książęta Kozielscy. Najciekawszym obiektem Muzeum jest relikt wieży mieszkalno-obronnej z połowy XIII wieku, ale nie brak także eksponatów znacznie starszych, bo obrazujących 10 000 lat osadnictwa na Ziemi Kozielskiej. Nie brak też nowoczesnych środków audiowizualnych, które wykorzystano do prezentacji dziejów naszej najbliższej okolicy. Utworzenie muzeum możliwe było dzięki środkom unijnym, które przyczyniły się do poprawy stanu zachowania i odtworzenia historycznego wyglądu piwnicznej części zabytkowego Kompleksu Zamkowego w Koźlu. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Na dziedzińcu obiektu, poza wybudowanym tam pawilonem, usytuowano przeszkloną piramidę, pod którą znajduje się relikt wieży. Takie rozwiązanie pozwala w naturalny sposób doświetlić zabytek i umożliwia podziwianie go z innej perspektywy. Cały plac został wybrukowany, a ustawione na nim stylowe ławeczki zachęcają do chwili odpoczynku po niezwykłym spacerze z historią w tle. Inwestycja pochłonęła ponad 6,6 mln zł, w tym prawie 3,2 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie.

Muzeum Ziemi Kozielskiej, fot. R. Nosal

EKOLOGICZNY TRANSPORT

Wygodnie, nowocześnie, a przede wszystkim ekologicznie. Już wkrótce na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjadą w pełni elektryczne autobusy. Na ich zakup Kędzierzyn-Koźle skutecznie pozyskał wsparcie ze środków europejskich. Samorząd znalazł się w wąskim gronie zaledwie 13 gmin, które otrzymają dotację w wysokości 85 proc. Całkowity koszt wyniesie niespełna 5,6 mln zł. Nie będą to jednak pierwsze ekologiczne autobusy we flocie MZK. Od 2019 r. kursuje już nowoczesna hybryda, a na najbardziej uczęszczanych przystankach zawisło dziesięć elektronicznych tablic informacyjnych.

ŁĄCZNIK DO OBOWDNICY

Obecnie z rządowym wsparciem budowana jest obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla. Jej kluczowym uzupełnieniem będzie łącznik, który pozwoli wyprowadzić ciężki ruch z części miasta prosto na autostradę. Magistrat skutecznie pozyskał wsparcie do opracowywanej dokumentacji. Blisko 700 tysięcy złotych pochodzi z Programu „Mosty dla Regionów”. Po zakończeniu prac projektowych samorząd będzie składał wniosek o dofinansowanie całej inwestycji. Koszt zadania szacowany jest na około 80 mln zł.

ZABEZPIECZENIA PRZECIWPOWODZIOWE

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z jeszcze większym spokojem, będą mogli spoglądać w kierunku Odry. Rozpoczęła się realizacja zadań związanych z ostatecznym uszczelnieniem systemu przeciwpowodziowego. W ramach systemu wybudowane zostaną trzy wały. Przy budowie dwóch pierwszych gmina współpracuje z PGW Wody Polskie dofinansowując te zadania, a realizacja trzeciego finansowana jest w całości z miejskiego budżetu.

POLITYKA MIESZKANIOWA

Budowa nowych mieszkań na terenie Kędzierzyna-Koźla jest jednym z naszych priorytetów. Gmina jako jedno z pierwszych przystąpiła do programu „Mieszkanie plus”. Mimo, że rządowa inicjatywa została zaniechana, nie przekreśliło to szans na realizację planów w tym zakresie. Pojawiły się nowe możliwości rozwoju mieszkalnictwa. Jedną z nich jest opcja uzyskania dofinansowania do budowy budynków mieszkalnych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Drugą – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa na bazie TBS-ów. Miasto uruchomiło również procedurę wynajmu mieszkań do remontu.

DUGNAD W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU

Za ogromny sukces poczytuję sobie zdobycie ponad 3,5 miliona euro ze środków Funduszy Norweskich i EOG. Do wyścigu po pieniądze w ramach prestiżowego programu „Rozwój Lokalny” mogło wystartować ponad 250 samorządów z całego kraju. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowano jedynie 54 miasta. Po szczegółowej analizie złożonych wniosków międzynarodowe grono ekspertów wytypowało 29 liderów, którzy otrzymają łącznie 102 miliony euro. Ocena dokumentów trwała ponad rok. Wśród zwycięzców znalazł się projekt Kędzierzyna-Koźla pt. „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”. Dzięki dofinansowaniu Kędzierzyn-Koźle będzie mogło zrealizować kluczowe inwestycje, które staną się impulsem do dalszego rozwoju. Fundusze zostaną przeznaczone na realizację polityki integrującej mieszkańców, wspieracie osób niepełnosprawnych, współpracę z organizacjami pozarządowymi czy działania związane z ekologią.

Kędzierzyn-Koźle

EKSPERCI NAS DOCENIAJĄ

Kędzierzyn-Koźle znalazł się w czołówce najlepiej zarządzanych gmin w kraju. Potwierdzają to przyznane w ostatnich dwóch latach wyróżnienia. Niezależni eksperci wzięli pod lupę miejskie finanse, realizowane inwestycje i wiele innych czynników wpływających na poziom życia mieszkańców.

Trzeci rok z rzędu Kędzierzyn-Koźle znalazło się wśród laureatów prestiżowego konkursu Perły Samorządu i to we wszystkich możliwych kategoriach. Wśród gmin do 100 tys. mieszkańców miasto zajmowało zawsze miejsce na podium, począwszy od miejsca 1. Na podium w tym czasie stawała także skarbnik naszego miasta honorowana za umiejętne zarządzanie miejskim budżetem.

Z kolei projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego został laureatem konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Muzeum Ziemi Kozielskiej znalazło się w ścisłym finale w swojej kategorii. Do Kędzierzyna-Koźla powędrowała nagroda specjalna przyznana przez branżowe wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Nasze miasto zajęło także pierwsze miejsce w konkursie Eco-Miasto. Projekt rozwoju terenów zielonych, w tym powstanie nowych skwerów na kilku osiedlach, został najwyżej oceniony przez ekspertów. Nagrodę wyświeciły również miejskie latarnie. Gmina otrzymała Ekolaur Polskiej Izby Ekologii. Przebudowę oświetlenia ulicznego w naszym mieście fachowcy uznali za wzorcową.

Sabina Nowosielska
Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *